Internet to wynalazek, który wpływa na nasze życia bardziej, niż wszystkie pozostałe osiągnięcia techniki razem wzięte. Żaden nowy komputer, środek transportu, czy lek nie zmienił naszych zachowań tak bardzo jak ciągły dostęp do sieci. W tym miejscu można by dywagować o Facebooku, Twiterze, itp., ale weźmy pod rozwagę konkretny przykład.
Załóżmy, że chcielibyśmy stracić na wadze, w przeszłości próbowaliśmy różnych diet, były one mniej lub bardziej skuteczne, ale nigdy nie udało się dłużej utrzymać wagi docelowej. Co więc robimy, aby w końcu osiągnąć sukces? Szukamy odpowiedniego dietetyka. Pierwsze kroki kierujemy oczywiście do komputera lub smartfona i wpisujemy „dietetyk + nazwa naszej miejscowości”
Wyniki są różne, pojawiają się konkretne nazwiska, rankingi i świadectwa zadowolonych pacjentów, a także porady jak znaleźć dobrego dietetyka, ponieważ dobór diety ma istotny wpływ na Twoje zdrowie. Jeśli trafiłeś na powyższy tekst właśnie w ten sposób, zachęcamy do dalszej lektury!
Kompetencje dietetyka
Szukając odpowiedniego dietetyka powinniśmy zweryfikować jego kompetencje zawodowe. Wykształcenie jest ważne, ponieważ zagadnienia związane z odżywianiem i zdrowiem to sporo skomplikowanej wiedzy z dziedziny biologii, chemii itp. Dobry specjalista sam pochwali się ukończonymi uczelniami, kursami i stażem pracy. Jeśli nasz potencjalny doradca nie umieszcza takich informacji w widocznym miejscu, warto samemu zapytać. Gdy w grę wchodzi zdrowie, należy być ostrożnym i nie ufać samoukom.
Indywidualne podejście
Należy pilnie zwracać uwagę na formę i przebieg pierwszej wizyty u wybranego dietetyka. Pozwoli to ocenić jego fachowość i zainteresowanie nami. Nie ma ścisłych reguł co do czasu trwania wizyt, ale na początku powinien nastąpić długi i dokładny wywiad służący ustaleniu celu diety. Powinno to być połączone ze szczegółową analizą nawyków żywieniowych i stanu zdrowia pacjenta. Jak widać jest o czym rozmawiać, więc wizyta powinna zawierać się w przedziale między 45 min. a godziną.
Plan diety
Kolejna kwestia to ustalenie dokładnego planu diety. Dobry doradca postara się, aby proponowane menu odpowiadało naszym preferencjom smakowym i było rozpisane w najwygodniejszy sposób. W zależności od naszego doświadczenia w gotowaniu możemy prosić o wykaż potraw ze wskazówkami przygotowania jak w książce kucharskiej, lub bardziej „po ludzku”. Zamiast 15 ml oliwy, może więc być napisane łyżka stołowa oliwy. Ważny jest też aspekt ekonomiczny zaleconej diety. Nie może być tak, że postępując zgodnie ze wskazówkami marnujemy duże ilości jedzenia, ponieważ ciągle zostają nam niewykorzystane połówki opakowań serków itp.
Jak widać, szukanie dobrego dietetyka jest podobne do szukania dobrego lekarza.
Warto zapoznać się z ogólnymi kryteriami jakie porządny doradca w dziedzinie żywienia powinien spełniać. Potem pozostaje już tylko pierwsza wizyta.