Czy dieta bez gimnastyki i sportu ma sens?

Aktywność fizyczna i dieta to najlepsi partnerzy w walce z nadwagą i otyłością. W pojedynkę także potrafią sobie poradzić, szczególnie dieta. Jeśli jest odpowiednio zbilansowana to może przy jej pomocy doprowadzić do zadziwiających efektów. Jednak samo odżywianie nie wymodeluje sylwetki tak dobrze jak sport. Z kolei same ćwiczenia, bez zadbania o prawidłowe odżywianie przyniosą zazwyczaj mierne rezultaty.

Połączenie tych elementów w taki sposób, aby uzupełniały się nawzajem zapewnia najszybsze i najbardziej trwałe efekty.

Jaki rodzaj ćwiczeń najlepiej odchudza?

Ćwiczyć można na setki sposobów. Bieganie, jazda na rowerze, rolki, siłownia czy ćwiczenie z ciężarem własnego ciała – co wybrać?

Ćwiczenia siłowe – zwiększają gęstość i elastyczność skóry, uwydatniają mięśnie, ich objętość oraz zabezpieczają kręgosłup i narządy wewnętrzne.

Ćwiczenia aerobowe – świetnie spalają tłuszcz. Nie są tak intensywne, ale trzeba je wykonywać dłużej. Zwiększają sprawność ogólną, wytrzymałość, poprawiają wydolność oraz zmniejszają ilość centymetrów w pasie.

Joga – specyficzny typ ćwiczeń, który jest doskonałym uzupełnieniem powyższych. Zapewnia harmonię, uspokaja i rozciąga mięśnie. Joga to świetny sposób na zabezpieczenie się przed kontuzją.

Aerobik – Intensywne zajęcia ruchowe, które uczą pamięci ruchowej i choreografii, a przy tym gwarantują doskonałą zabawę.

Ćwiczenia z ciężarem ciała (kalistenika) – ostatnio zdobywają coraz większą popularność, a powstająca infrastruktura taka jak drążki i poręcze ułatwia rozpoczęcie przygody z tym sportem. Największą zaletą kalisteniki jest możliwość ćwiczenia gdziekolwiek się znajdziemy.

Jak połączyć dietę z ćwiczeniami?

Dieta, czy też plan żywieniowy powinien być dostosowany do aktywności fizycznej jaką wykonujemy i to nie tylko na treningu, ale podczas całej doby. Większość osób, które borykają się z nadwagą, spożywa posiłki nieregularnie, a ich kaloryczność jest niewystarczająca. Jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych, to nawet najbardziej intensywne ćwiczenia nie przyniosą spodziewanych efektów.

Podsumowanie:

Aby podejść do tematu treningów i odżywiania „z głową” niezbędna będzie pomoc osób, które się na tym znają. Trener personalny zademonstruje jak wykonywać ćwiczenia i rozpisze plan treningowy, a dietetyk, koniecznie sportowy przygotuje odpowiedni plan żywieniowy dostosowany do indywidualnych potrzeb i dyscypliny sportu.

Zmień swoje odżywianie już dziś

Nasi Sponsorzy/Nasz Patronat

Dieta online

Dietetyk Online

Sklep Przyjazny Dietetyk

Wszystkie datki przekazane od naszych sponsorów i darczyńców wykorzystywane są wyłącznie na cele statutowe Fundacji.