Prawidłowa dieta – na co zwrócić uwagę?

Każdy inny wszyscy równi – to szczytne hasło ma korzenie polityczne, ale może odnosić się także do podstawowych reguł dietetycznych jakimi wszyscy powinniśmy się kierować, aby żyć zdrowo. „Każdy inny” oznacza, że nasi znajomi, rodzina i my sami, mamy często bardzo zróżnicowane preferencje kulinarne. „Wszyscy równi” odnosi się do faktu, że niezależnie od indywidualnych gustów, wszyscy jesteśmy Homo Sapiens i na poziomie biologicznym nasze ciała funkcjonują podobnie.

Można więc śmiało rozpisać podstawowe zalecenia dietetyczne, które będą dobre dla każdego w miarę zdrowego człowieka. Przestrzeganie owych ogólnych wytycznych z pewnością przyczyni się zachowania dobrej kondycji psychofizycznej przez wiele lat. Sprawdźcie, jak wygląda wprowadzenie ich w życie w naszym programie zmiany nawyków żywieniowych!

Gotuj samodzielnie

Żyjąc w pośpiechu zapominamy często o wygospodarowywaniu paru spokojnych chwil w ciągu dnia na przygotowanie i konsumpcję zdrowego posiłku. Szeroka dostępność dań przetworzonych zniechęca do samodzielnego gotowania i szybko tworzy zły nawyk kupowania fast foodu i jedzenia w pośpiechu. Jak wiadomo gotowe posiłki w większości przypadków zawierają za dużo soli, cukru, białej mąki, kiepskiej jakości tłuszczów itp. Jeśli wysoko przetworzone jedzenie stanie się podstawą diety, problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi pojawią się chwilę później.

Jedz dużo warzyw i owoców

Organizm do prawidłowego działania potrzebuje regularnie dostarczanej dawki składników mineralnych i witamin, które w największych ilościach znajdują się w świeżych warzywach i owocach. Możemy przyjąć, że latem, gdy najłatwiej prowadzić dietę owocowo-warzywną, powinniśmy zjadać codziennie około 400 g różnych tego typu pyszności. Przy założeniu, że rozbijamy gramaturę na kilka posiłków, nie jest to wcale dużo.

Wybieraj tłuszcze roślinne

Najłatwiej i smacznie jest przygotowywać sobie owe owoce i warzywa w formie sałatek. Wiadomo, że zazwyczaj dodaje się do nich różnego rodzaju sosy oparty na oliwie. Oliwa z oliwek jest jednym z najlepszych tłuszczów jakie możemy spożywać, ale równie korzystny jest olej rzepakowy. Na nim dodatkowo można smażyć. Każdy z wymienionych tłuszczów jest najzdrowszy gdy pochodzi z pierwszego tłoczenia.

Jedz ryby

Mięso ryb morskich jest bardzo zdrowe, wystarczy zobaczyć jak wielu długowiecznych staruszków cieszących się dobrym zdrowiem żyje w Japonii, gdzie ryby są istotną częścią codziennej diety. Dieta bogata w ryby pozwala dostarczyć organizmowi egzogenne wielonasycone kwasy tłuszczowe, których nasze organizmy nie są w stanie same wyprodukować. Trzeba jednak uważać na niektóre odmiany ryb hodowlanych, zwłaszcza łososia, i wybierać te z oceanicznych łowisk naturalnych.

Prawidłowa dieta powinna zapewniać niezbędne organizmowi składniki pokarmowe i odpowiednią ilość energii. Ważne jest aby w codziennej rutynie nie zamykać się w kręgu kilku ulubionych potraw lub gotowego jedzenia, a próbować nowych rzeczy. Należy to jednak robić rozsądnie, wybierając wartościowe warzywa i owoce, łączyć je z dobrą oliwą i od czasu do czasu przerzucać się na ryby morskie dla uzupełnienia nieprodukowanych przez organizm kwasów tłuszczowych. Potrzebujesz inspiracji? Sprawdź nasze dietetyczne przepisy!

 

Zmień swoje odżywianie już dziś

Nasi Sponsorzy/Nasz Patronat

Dieta online

Dieta online

Dietetyk Online

Dietetyk Online

Sklep Przyjazny Dietetyk

Sklep Przyjazny Dietetyk

Wszystkie datki przekazane od naszych sponsorów i darczyńców wykorzystywane są wyłącznie na cele statutowe Fundacji.