Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

Któż z nas w dzieciństwie nie słyszał od rodziców czy dziadków, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Kto nie słyszał zdania, „bez śniadania nie wychodź z domu”. Zdania powtarzane jak mantra, bywają w dorosłym życiu często zapominane. Czasami wracamy do nich, gdy sami mamy dzieci i próbujemy zaszczepić w nich dobre nawyki. Prawie wszyscy bezwiednie powtarzamy, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Warto bliżej przyjrzeć się temu właśnie posiłkowi i przekonać się, czy śniadanie jest najważniejsze.

Dlaczego tak naprawdę warto jeść śniadania?

Zjedzenie zdrowego sycącego i dobrze zbilansowanego posiłku przed wyjściem z domu wpływa pozytywnie na nasz dobry nastrój. Głód wywołuje w nas uczucie złość, frustracji i nerwowości, łatwo wpadamy w zły humor, gdy towarzyszy nam burczenie w żołądku. Pierwszy posiłek dostarcza nam energii, by rozpocząć aktywnie dzień. Nie chodzi tylko o aktywność fizyczną, ale również o intelektualną. Nasz organizm czerpie energię z dostarczanego pożywienia. Śniadaniem nie może być zatem słodka drożdżówka popita słodkim kolorowym napojem. Szybki wzrost cukru we krwi faktycznie spowoduje nagły przypływ energii, ale będzie on chwilowy. Szybko pojawi się ponownie uczucie głodu, a za nim złość. Należy zadbać, by posiłek był zbilansowany i dostarczył witamin i składników odżywczych potrzebnych nam do aktywnego rozpoczęcia dnia.

Śniadanie po nocnym śnie, gdy nasz organizm znajduje się w stanie spoczynku, pomoże rozruszać nasz metabolizm. Pobudzony metabolizm będzie efektywniej spalać kalorie. Jest to istotna informacja dla osób redukujących wagę.

Osoby walczące ze zbędnymi kilogramami nie powinny nigdy pomijać tego posiłku. Spożycie śniadania pomoże w walce z podjadaniem. Brak śniadania i towarzyszące temu uczucie głodu powoduje, że sięgamy po niezdrowe przekąski oraz dania typu fast food. Osoby redukujące wagę powinny spożywać regularne posiłki i zaczynać od śniadania. Dzięki nim przyspieszą metabolizm oraz unikną niepotrzebnych pułapek w postaci niezdrowych produktów.

Śniadania białkowo-tłuszczowe czy zbilansowany posiłek

Ostatnio coraz popularniejsze staje się jedzenie śniadań białkowo-tłuszczowych, czyli niezawierających węglowodanów. Trwają spory, które śniadanie przynosi większe korzyści organizmowi oraz które ma większy wpływ na utratę zbędnych kilogramów. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, który model śniadań jest lepszy. Warto przekonać się na sobie. Jednym będzie lepiej służyło śniadanie białkowo-tłuszczowe, inni nie będą w stanie funkcjonować bez porcji węglowodanów. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. To, co spożywamy na śniadanie, ma nam zapewnić energię na kilka godzin, dawać uczucie sytości i po prostu nam smakować.

Zmień swoje odżywianie już dziś

Nasi Sponsorzy/Nasz Patronat

Dieta online

Dieta online

Dietetyk Online

Dietetyk Online

Sklep Przyjazny Dietetyk

Sklep Przyjazny Dietetyk

Wszystkie datki przekazane od naszych sponsorów i darczyńców wykorzystywane są wyłącznie na cele statutowe Fundacji.