Wybór diety, a stan zdrowia

Średnia długość życia przeciętnego mieszkańca Skandynawii, Francuza i Polaka znacząco się różni. Jeśli zastanawiamy się z czego wynikają owe zmienne wskaźniki, możemy dojść do ciekawych wniosków. Klimat w wymienionych krajach nie jest dramatycznie odmienny, długość tygodnia pracy jest podobna, styl życia społeczeństw także jest zbliżony. Zapewne poziom i dostępność opieki medycznej jest większa na zachodzie, ale to też nie tłumaczy wszystkiego. Prawdopodobnie najistotniejszym czynnikiem wpływającym na długowieczność wymienionych społeczeństw jest dieta.

Rola prawidłowych nawyków żywieniowych

Odpowiednio zbilansowana dieta ma podstawowe znaczenie dla rozwoju nawet najmłodszego organizmu. Bardzo ważne, aby uczyć dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych od wczesnych lat. Podstawowym błędem, popełnianym przez nieświadomych rodziców jest stosowanie złej piramidy żywieniowej, także wobec siebie. Wiadomo, że największą częścią diety powinny być regularnie jadane warzywa i owoce, a nie węglowodany i tłuszcze, takie jak chleb biały i duże ilości mięsa.

Jeśli szwankuje „profilaktyka” czyli zapobieganie dolegliwościom dzięki dbaniu o odpowiednią dietę i styl życia, nie trudno się domyślić, że w wieku średnim zaczynają masowo pojawiać się choroby cywilizacyjne. Jedną z najpoważniejszych przypadłości jest otyłość, a także powiązana z nią cukrzyca typu II.

Rola dietetyka

Dzięki odpowiedniej diecie można nie tylko zachować zdrowie, ale i je odzyskać w chorobie. Dieta powinna być jednak dobrze dopasowana do wieku, płci, wagi i stopnia aktywności fizycznej. Zmiana wieloletnich przyzwyczajeń, które doprowadziły już do powikłań, nie jest zadaniem łatwym. Przykładowo wprowadzenie drakońskiego reżimu kalorycznego zakończone szybkim i dramatycznym efektem jojo to egzemplifikacja błędnej diety.

Dlatego najlepszym pomysłem jest kontakt z profesjonalnym dietetykiem, który umie przeprowadzić głęboki wywiad z pacjentem, wyśle go np. na badania krwi i na podstawie tych danych ułoży zindywidualizowaną dietę, która raczej nie będzie miała restrykcyjnego charakteru.

Najgorsze co można zrobić to ślepo podążać za nowinkami dietetycznymi. Rezygnacja ze spożywania wszelkiego pieczywa z chęci unikania glutenu, w przypadku gdy nie mamy celiakii, nie jest najlepszą ideą, tak samo jak całkowite zaprzestanie picia mleka przy braku alergii na kazeinę.

Jaką dietę wybrać?

Wybór odpowiedniej diety to jeden z podstawowych czynników determinujących naszą długość i komfort życia. Dzięki diecie możemy zapobiegać chorobom, a także skutecznie się leczyć. Ważne jest jednak, aby dobierać diety rozsądnie i opierając się na medycznych przesłankach. Nie chcąc popełnić szkolnych błędów najlepiej zaufać profesjonalistom. Nasze jadłospisy układamy dokładnie pod Ciebie, niezależnie czy skorzystasz z naszej pomocy w gabinecie, czy online!

Zmień swoje odżywianie już dziś

Nasi Sponsorzy/Nasz Patronat

Dieta online

Dieta online

Dietetyk Online

Dietetyk Online

Sklep Przyjazny Dietetyk

Sklep Przyjazny Dietetyk

Wszystkie datki przekazane od naszych sponsorów i darczyńców wykorzystywane są wyłącznie na cele statutowe Fundacji.