Dieta – konieczność czy wybór?

Dieta – konieczność czy wybór, czyli słów kilka o różnicach między dietami zdrowotnymi, sportowymi i odchudzającymi

Słowo dieta ma dosyć pejoratywne znaczenie. Większości ludziom kojarzy się z głodówką, która ma na celu zgubienie zbędnych kilogramów. Jednakże jest to mylne przekonanie. Dieta to tak naprawdę sposób odżywiania. Każdy z nas jest na jakiejś diecie. Wśród diet możemy znaleźć kilka rodzai, np. dieta dedykowana sportowcom, osobom redukującym wagę czy diety lecznicze.

Dieta sportowa

Jak sama nazwa wskazuje, jest ona przeznaczona dla osób uprawiających sport wyczynowo. Organizm sportowca poddawany jest ogromnemu wysiłkowi fizycznemu. Niekończące się godziny treningów wymagają odpowiedniego sposobu żywienia. Jedzenie w przypadku sportowców to nie tylko dostarczenie pożywienia. Wszystko musi być dobrane indywidualnie pod daną osobę. Jedzenie ma dostarczyć energię do treningów, ale zadbać też o odpowiednią regenerację mięśni po wysiłku fizycznym. Dodatkowo musi wspomóc proces budulcowy tkanki mięśniowej oraz rozwijać zdolność wytrzymałościowe organizmu. Największą trudnością jest zrównoważenie bilansu energii przyjmowanej do tej wydatkowanej podczas wysiłku fizycznego. Posiłki muszą zapewniać odpowiednią kaloryczność oraz dostarczać witamin i mikroskładników. Żywieniem sportowców zajmuje się specjalna grupa dietetyków. Jest to niełatwe zadanie, gdyż sukces sportowca w dużej mierze zależy od jego diety.

Dieta redukcyjna

Chyba najczęściej rozpoznawalna z diet. Niestety, w dzisiejszym świecie coraz częściej pojawia się problem otyłości. Na szczęście świadomość ludzi jest coraz większa i coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z konsekwencji nadwagi. Coraz więcej ludzi dąży do osiągnięcia prawidłowej wagi i dbania o własne zdrowie.

W odchudzaniu nie chodzi o żadne diety cud, mające na celu głodówkę czy restrykcyjne ograniczanie spożywanego jedzenia. Promowane diety odchudzające mogą doprowadzić do powstania dużych niedoborów w organizmie. Co może przynieść groźne konsekwencje dla zdrowia. Niestety, bardzo często popularne diety odchudzające powodują również efekt jo-jo.

Jedynie skuteczną metodą walki ze zbędnymi kilogramami jest zbilansowana dieta redukcyjna. Powinna być ona dobrana indywidualnie i dostarczać mniejszą liczbę kalorii niż organizm potrzebuje. Zdrowa dieta odchudzająca powinna dostarczać odpowiednią ilość witamin oraz składników mineralnych. Warto wybrać się do dietetyka, by pomógł z ułożeniem właściwie zbilansowanej diety.

Dieta zdrowotna

To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm. Może wpływać na nas negatywnie lub pozytywnie. Gdy chorujemy, dieta może stać się podstawą powrotu do zdrowia. Wśród diet możemy wyróżnić diety lecznicze. Istnieje wiele schorzeń, które wymagają wprowadzenie specjalnej diety, np.:

  • dieta dla cukrzyków,
  • dieta dla osób cierpiących na chorobę Leśniewskiego-Crohna,
  • dieta wątrobowa,
  • dieta dla osób po zawale,
  • dieta dla osób cierpiących na Alzheimera.

Zmień swoje odżywianie już dziś

Nasi Sponsorzy/Nasz Patronat

Dieta online

Dieta online

Dietetyk Online

Dietetyk Online

Sklep Przyjazny Dietetyk

Sklep Przyjazny Dietetyk

Wszystkie datki przekazane od naszych sponsorów i darczyńców wykorzystywane są wyłącznie na cele statutowe Fundacji.