Zdrowe odżywianie od kilku lat jest gorącym temat. Jest to wynikiem nie tylko mody na bycie fit, ale przede wszystkim większej świadomości ludzi na temat żywności i zalet zdrowego trybu życia. Korzyści nie sposób wyliczyć. Czy są jakieś wady? Nie. Jeśli tylko dobrze zorganizujemy czas i poznamy tajniki smacznej, zdrowej kuchni.
Zalety zdrowego odżywiania
Najważniejszymi zmianami, jakie zobaczymy jedząc zdrowo, są: lepsze samopoczucie, poprawa wyników, a tym samym stanu zdrowia, kondycji, a także pozytywna zmiana w naszej psychice. Właściwie zbilansowane posiłki sprawią, że bez głodówki osiągniemy odpowiednią masę ciała. Poprawi się również kondycja skóry i włosów. Zapomnimy czym są wzdęcia, bóle brzucha i uczucie ciężkości po jedzeniu. Brzmi zachęcająco?
Minusy zdrowej diety
Fani restauracji typu Fast Food z pewnością na początku mogą czuć wielką potrzebę zjedzenia czegoś niezdrowego. Jednak wszystkiego jesteśmy w stanie się oduczyć. Zdrowsze zamienniki frytek, chipsów, pizzy czy burgerów są równie smaczne, a zdecydowanie mniej kaloryczne. Często pojawia się opinia, że zdrowe odżywianie oznacza poświęcanie większej ilości czasu na przygotowywanie posiłków. Jeśli jednak dobrze zaplanujemy jadłospis oraz zakupy, możemy nawet zaoszczędzić czas spędzony w kuchni.
Od czego zacząć zdrowe odżywianie?
Istnieje kilka podstawowych zasad, od których warto zacząć zdrowy styl życia. Radykalne zmiany mogą poskutkować zniechęceniem i porzuceniem ambitnych chęci. Poniżej przedstawiamy nasze sugestie, od czego warto zacząć.
- Woda. Dużo wody. Minimum 1,5 litra dziennie. Woda bierze udział w szeregu procesów zachodzących w organizmie, między innymi w transporcie substancji odżywczych. Pośrednio wpływa także na odchudzanie. Najlepiej wybierać wodę niegazowaną. Dla poprawy smaku można dodać plasterki cytryny czy liście mięty. Nigdy jednak nie kupuj wód smakowych!
- 5 regularnych posiłków dziennie. Jedz mniejsze porcje, ale częściej. Regularne posiłki pozwalają zachować właściwy poziom glukozy we krwi i zapobiegną odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja powinny następować po sobie w odstępach około 3-4 godzin.
- Ruch. Wbrew pozorom ma bardzo wiele wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Aktywność fizyczna przyspiesza metabolizm, spalanie tkanki tłuszczowej i ogólną pracę całego organizmu. Na początek warto zacząć od spacerów. Wybieraj schody zamiast windy i rower zamiast samochodu.
Powyższe trzy punkty są idealne na początek. Stosując się do nich w krótkim czasie zauważysz poprawę funkcjonowania organizmu. Zachęcony pozytywnymi efektami możesz przystąpić do dalszych zmian.
- Koniec z przetworzoną żywnością. Najpierw zrezygnuj z Fast Foodów. To już bardzo duży krok. Zdecydowanie więcej uwagi wymagać będzie kupowanie nieprzetworzonych produktów. Gotowe dania o długich terminach ważności są najczęściej naszpikowane konserwantami. Należy więc zwrócić uwagę na jak najmniejszą ilość sztucznych barwników, ulepszaczy smaku i zagęszczaczy. Produkty lepszej jakości są często droższe, ale, jak mówi przysłowie, lepiej dać piekarzowi niż lekarzowi. Gdy już czytanie etykiet wejdzie ci w krew, warto zwrócić uwagę na pochodzenie produktów. Chodzi tu głownie o mięso, ryby, owoce i warzywa. Jeśli to możliwe, najlepiej znaleźć sprawdzone źródło z ekologicznymi uprawami i hodowlą.
- Przyprawy. Zdrowe nie znaczy mdłe! Sztuczne ulepszacze trzeba czymś zastąpić, a najlepiej nadadzą się do tego przyprawy. Nie kupuj jednak gotowych mieszanek. Postaw na konkretne zioła. Gdy nauczysz się odpowiednio doprawiać dania, zaskoczy cię ilość nowych smaków, które biją na głowę glutaminian sodu. Dodajmy, że pikantne dania przyspieszają metabolizm.
- Cukier stop! To jeden z najtrudniejszych kroków. Większość z nas nie wyobraża sobie kawy, ciasta czy dżemu bez cukru. Na szczęście istnieją zdrowe zamienniki, które są odpowiednio słodkie, a nie zawierają sacharozy. Należy do nich między innymi stewia. W deserach i ciastach sprawdzą się natomiast suszone daktyle.
Kolejne trzy kroki do doskonałości za nami. Żyjąc z zastosowaniem tych reguł z pewnością odczujesz znaczną zmianę w samopoczuciu i wyglądzie. Zdrowe odżywianie to temat, w który potrafimy się nieźle wkręcić. Co jeszcze można zmienić w odżywianiu, aby czuć się lepiej?
- Więcej warzyw. To bogactwo witamin, wartości odżywczych i błonnika. Warzywa są dobrą alternatywą dla mięsa i można wyczarować z nich prawdziwe pyszności. Sałatki sprawdzą się w pracy, a zupy warzywne są pożywne, a także łatwe i szybkie w przygotowaniu. Są też dobre na surowo jako chrupiąca i zdrowa przekąska. Szczególnie polecamy marchewkę czy paprykę.
- Gluten, laktoza? Coraz częściej pojawia się nietolerancja na te substancje. Chociaż występują naturalnie w przyrodzie, mogą wywoływać przykre dolegliwości układu trawiennego. Jeśli pomimo zdrowego odżywiania masz problemy gastryczne, koniecznie udaj się do specjalisty, aby zidentyfikować, czy któraś z tych substancji nie jest za to odpowiedzialna.
- Urozmaicone posiłki. To ważny aspekt, który może przerodzić się w pasję. Szukaj przepisów na zdrowe śniadanie i pożywną sałatkę do pracy. Testuj smaczne zupy kremy. Kombinuj, jak wykorzystać resztki jedzenia. Upiecz zdrowe ciasto bez cukru. Satysfakcja gwarantowana.
Spersonalizowana dieta. Jest to ostatni krok, jednak można także od niego zacząć przygodę ze zdrowym żywieniem. Profesjonalny dietetyk ułoży odpowiednio zbilansowany plan żywieniowy, dostosowany do Twoich preferencji. Zdrowiej być nie może!