Czy można pić kawę będąc w ciąży?

„Mała czarna” może kojarzyć się na dwa sposoby. Dla jednych to przede wszystkim krótka sukienka w stylu Chanel, a dla innych to raczej filiżanka espresso. Poniższy tekst polecamy uwadze wszystkich miłośniczek aromatycznego napoju, które rozważają przyszłe macierzyństwo. Powszechnie wiadomo, że kawa zawiera kofeinę, która ma pewne oddziaływanie na organizm matki i dziecka. Nie jest jednak tak, że kategorycznie nie wolno pić kawy w ciąży.

Kawa, a ciąża

Mądrość ludowa głosi, że diabeł tkwi w szczegółach. Tak jest również w kwestii ewentualnej szkodliwości przyjmowania kofeiny w ciąży. Warto pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale między innymi w czekoladzie, napojach energetycznych, lekach, coli i herbacie.

Z licznych badań prowadzonych na zwierzętach wynika, że duże dawki kofeiny przyjmowane w ciąży powodują skutki uboczne w rozwoju płodu. Są to między innymi zmniejszenie wagi i wzrostu potomstwa, rozszczepienia podniebienia, zmiany w zachowaniu. Ponadto znacznie podwyższony poziom kofeiny w organizmie matki zauważalnie zwiększa ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Zdrowe odżywianie w ciąży to coś, czego powinna przestrzegać każda przyszła mama.

Co ciekawe,szeroko zakrojone badania przesiewowe prowadzone w USA na dzieciach, aż do 7.5 roku życia, nie wykazywały negatywnego wpływu kofeiny na ich rozwój. Można zatem wnioskować, że większość matek jest świadoma negatywnego wpływu zbyt wielkiej ilości kofeiny na płód.

Ile jest kofeiny w kawie?

Przyjmuje się, że jedna filiżanka espresso zawiera około 75 mg kofeiny, przy czym typowe espresso to około 25-35 ml napoju. Kawy typu latte i cappuccino robione są na bazie espresso, więc wartości się nie zmieniają.

Kawy parzone, czyli tzw. zalewajki zazwyczaj mają od 80 do 150 mg kofeiny, na typową szklankę o pojemności 250 ml.

Popularne kawy rozpuszczalne są mocno przetworzone i zawierają średnio od 50 do 80 mg kofeiny na szklankę.

Kawa bezkofeinowa, wbrew nazwie, zawiera niewielkie ilości tego składnika, przeciętnie od 1 do 7 mg na szklankę.

Ile kawy można pić w ciąży?

Na podstawie dostępnych badań nie stwierdzono bezpośredniego negatywnego oddziaływania małych ilości kawy na zdrowie płodu. Co prawda dowiedziono, że kofeina zawarta w małej czarnej łatwo przenika przez łożysko do krwi dziecka i utrzymuje się tam dłużej, niż w organizmie matki. Niemniej, jeśli stężenie kofeiny jest małe to nie powinno ono wyrządzić potomstwu szkody. Równocześnie pozytywne oddziaływanie kawy na samopoczucie i zdrowie matki jest na tyle duże, że całkowita abstynencja nie jest wymagana. Ważne, aby nie przekraczać dawki do 200 mg kofeiny na dobę. Dzięki podanym powyżej orientacyjnym przelicznikom zawartości kofeiny w kawie, łatwiej będzie utrzymać się w bezpiecznym limicie. Nie zmienia to jednak naszej opinii, że będąc w ciąży warto skonsultować się z dietetykiem, by upewnić się, czy któreś z naszych nawyków żywieniowych nie wymagają poprawy.

Zmień swoje odżywianie już dziś

Nasi Sponsorzy/Nasz Patronat

Dieta online

Dieta online

Dietetyk Online

Dietetyk Online

Sklep Przyjazny Dietetyk

Sklep Przyjazny Dietetyk

Wszystkie datki przekazane od naszych sponsorów i darczyńców wykorzystywane są wyłącznie na cele statutowe Fundacji.