Każdy z nas słyszał wielokrotnie zdanie: jesteś tym, co jesz. Rzadko jednak poświęcamy temu zdaniu chwilę refleksji. Traktujemy je jako slogan, zresztą często powtarzany w reklamach, a więc mocno oklepany. I niestety, dla większości bez żadnego znaczenia. Należałoby jednak dokładnie przeanalizować to zdanie. Po dogłębnej analizie, myślę, że każdy się z nim zgodzi.
W gonitwie życia codziennego wielu ludzi je byle co, byle gdzie, byle szybciej, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Wyrządzając organizmowi ogromną krzywdę. Pojawiające się choroby cywilizacyjne (otyłość, cukrzyca, miażdżyca itp.) coraz częściej otwierają ludziom oczy. Zaczynamy zastanawiać się nad tym, co jemy i ile jemy. Aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, potrzebuje odpowiedniego paliwa. To z pożywienia czerpie materiał budulcowy, witaminy i minerały. To, co mu dostarczymy, wykorzysta do pracy. Może pracować na pół gwizdka lub stać się stuprocentowo wydajną maszyną. Dostarczając organizmowi fast foodów i słodyczy, nie oczekujmy, że będzie prawidłowo funkcjonował. Powinniśmy dostarczyć mu pełnowartościowe białko, dobre tłuszcze, a także złożone węglowodany. Jedzenie ma stanowić przyjemność, ale pamiętajmy, że jego nadrzędnym zadaniem jest dostarczenie organizmowi właściwych mikroelementów. Bardzo istotna jest zrównoważona i racjonalna dieta. Poniżej podamy kilka zasad zdrowego odżywania.
Kilka zasad zdrowego odżywiania
- Jedz regularnie. Dzięki temu organizm nie będzie odkładał zapasów tłuszczu w obawie przed głodówką. Będzie na bieżąco zużywał energię, zamiast ją magazynować.
- Jedz dużo warzyw. Są doskonałym źródłem witamin i minerałów. Mają mało kalorii i można je spożywać bez obaw o wagę. Ich dodatkową zaletą jest różnorodność kolorystyczna i smakowa. Pamiętajmy, że jemy nie tylko ustami, ale i oczami.
- Wprowadź świeże zioła i przyprawy do swojej kuchni. Ogranicz sól.
- Pij dużo wody. Woda powinna być podstawą w wyborze płynów.
- Przed wyjściem na zakupy sporządź listę, unikniesz zbędnych zakupów. Robiąc zakupy, czytaj składy. Wybieraj proste i krótkie. Początkowo może to wydawać się czasochłonne, ale szybko wejdzie w krew. Po jakimś czasie bez patrzenia będziesz wiedzieć, co warto kupić, a co odłożyć.
- Jeżeli masz ochotę na fast food, zrób w domu jego fit wersję. Będziesz wiedzieć, co jesz, zaoszczędzisz pieniądze, a przy okazji rozwiniesz swoje umiejętności kulinarne.
- Szukaj nowych smaków i pomysłów na smaczne i zdrowe dania. Bardzo ważna jest różnorodność. Jedzenie monotonne może doprowadzić do kryzysu i chęci na sięgnięcie po niezdrowe produkty.
- Pamiętaj, że jemy również oczami, jedzenie ma być smaczne, ale warto zadbać również o wizualną stronę jedzenia.
- I najważniejsza zasada. Umiar. Wszystko jest dla ludzi, ale z zachowaniem umiaru. Każdy ma chwilę słabości. Jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas ma chęć czasami na coś słodkiego czy niezdrowego. Od czasu do czasu można ulec pokusie i zjeść coś niezdrowego. Byleby na co dzień jeść zdrowe i zbilansowane posiłki.