Jak poradzić sobie z napadami głodu?

Napady głodu są jednym z czynników, przez który nie jesteśmy w stanie zrzucić zbędnych kilogramów. Przyczyn napadu głodu może być wiele: stres, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość kalorii, brak regularnych posiłków, choroba lub złe nawyki.
Najpoważniejszą przyczyną jest oczywiście choroba. Bulimia, cukrzyca, uszkodzenie ośrodka regulującego uczucie głodu i sytości w mózgu, czy depresja. Jednak większość napadów głodu jest niewłaściwego trybu życia, niż choroby.

Zmiana stylu życia i odżywiania

Trudno w kilku zdaniach napisać jak należy ułożyć dzień i jakich nawyków się pozbyć, aby pozbyć się wzmożonego łaknienia. Szczególnie przy diecie odchudzającej. Potrzeba indywidualnego podejścia, aby zlokalizować przyczynę i podjąć odpowiednie kroki. Istnieje jednak kilka uniwersalnych porad i najczęstszych przyczyn, przez które rzucamy się na jedzenie. Oto one:
Brak jedzenia w czasie pracy
Nie ma jednoznacznych dowodów mówiących, że do zrzucenia zbędnych kilogramów musimy koniecznie jeść pięć posiłków dziennie. Tak naprawdę dobrze zbilansowana dieta może zawierać jedynie trzy, a efekt będzie podobny. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że łatwiej wytrzymać w postanowieniu jeśli jemy częściej, ale mniejsze porcje. Dodatkowym jeśli w czasie pracy poczujemy głód nasze myśli będą skierowane w dużej mierze na potrzebie konsumpcji, a nie zaś zadaniu w pracy.

Szybka przekąska po pracy

Po pracy często pojawia się drugi grzech dietetyczny, czyli szybka przekąska po pracy.
Kiedy jesteśmy głodni często sięgamy po to, co jest łatwo dostępne. Batonik, drożdżówka, bułka lub jogurt owocowy do picia. Żaden z tych produktów nie powinien pojawić się w diecie odchudzającej.

Jedzenie przed głównym posiłkiem

Konsekwencją takiego zachowania jest często spożycie większej ilości kalorii, niż jest nam potrzebne. Zazwyczaj taka przekąska po pracy nie jest objętościowo zbyt duża, a jej zjedzenie wcale nie oznacza, że na główny posiłek zjemy mnie.
Jak łatwo można wywnioskować jeden zły nawyk powoduje lawinę kolejnych i w rezultacie może zupełnie zniszczyć nasze marzenia o zdrowej i szczupłej sylwetce.

Jak zwalczyć napady głodu?

Jednym z najłatwiejszych sposobów na pokonanie łaknienia to posiadanie przy sobie właściwej ilości jedzenia. Nie mamy tu jednak na myśli gotowych przekąsek, a pełnowartościowe posiłki przygotowane samodzielnie w domu. W takim posiłku powinny dominować warzywa oraz dodatek nieprzetworzonych kasz, ryżu, makaronu, ryb lub chudego mięsa. Jako przekąska mogą pojawić się również owoce. Warto też zadbać o regularne pory jedzenia posiłków i dobrą jakość produktów, które wykorzystamy do ich przygotowania.

Podsumowanie

Napady głodu wynikające ze złych nawyków żywieniowych da się zwalczyć bardzo łatwo. Potrzeba jedynie planu, determinacji i odrobiny wolnego czasu, aby przygotować samodzielnie zdrowe i smaczne posiłki. Warto przed wprowadzeniem zmian zasięgnąć opinii dietetyka, który pomoże nam w ułożeniu właściwego planu żywieniowego.